همین امروز اولین پادکست خود را بسازید !

شاید شما بهتر از من بدانید که پادکست چیست ولی آشنایی با تعریف آن شاید خالی از لطف نباشد. برنامه‌ای رادیویی یا مشابه که دیجیتالی ضبط شده و جهت گوش دادن یا دانلود کردن برای دستگاه‌های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می‌شود. تعریفی ساده و نسبتا قابل قبول است. گرچه پادکست با برنامه های رادیویی به لحاظ دسترسی مجدد، امکان انتخاب (درواقع مانند رادیو محتوا به کاربر تحویل داده نمی شود)، امکان استفاده از پخش کننده های شخصی و جلو و عقب بردن و… از تفاوت های عمده ی پادکست با برنامه های رادیویی است و همین عوامل هم موجب محبوبیت پادکست شده است و امروزه طرافداران زیادی دارد. حتما شما هم رادیو سرو را گوش می دهید و احتمالا محتوای آن برای شما جذاب تر از مطالب عادی هستند. به همین دلیل به سرعت به اصل مطلب که همان جنبه ی عملی کار می باشد می پردازیم و نکات اولیه آن را بیان می کنیم.


پیش نیاز ها برای ضبط پادکست:

گرچه ضبط یک پادکست خوب به مهارت در سخن گفتن و تمرین و تجربه نیاز دارد ولی شما هم اگر از همین الان اقدام به این کار کنید به زودی به این مهارت و تجربه دست خواهید یافت. پس به پیش نیاز های دیگری که در این امر لازم است می پردازیم. برای ضبط پادکست شما در ساده ترین شکل نیاز به یک میکروفون مناسب، کارت صدای قابل قبول و یک برنامه برای ضبط صدا دارید گرچه با دستگاه های ضبط صدای دیجیتال هم همین کار را می توان کرد ولی به جهت سهولت استفاده و دسترسی آسان و به صرفه بودن، ما از کامپیوتر جهت ضبط صدا استفاده خواهیم کرد.

فرض من در نگارش این پست این است که شما به یک کارت صدا و میکروفون قابل قبول و ابتدایی دسترسی دارید.


برنامه های مختلف برای ضبط صدا:

آخرین پیش نیازی که برای ساخت پادکست مطرح کردیم یک برنامه ی مناسب برای ضبط پادکست است. برنامه های مختلف و زیادی برای ضبط صدا وجود دارد. از برنامه ای مثل Sound Recorder خودِ ویندوز! گرفته تا نرم افزار Adobe Audition که جزو حرفه ای ترین آن ها به حساب می آید. با این حال بهتر آن دیدیم که در این آموزش از نرم افزار مشابه رایگان و البته حرفه ای Audacity استفاده کنیم که هم در ترویج فرهنگ استفاده از نرم افزار های رایگان نقشی داشته باشیم و هم از نرم افزار کم حجم و حرفه ای استفاده کرده باشیم. باز هم تاکید می کنم که این نرم افزار بر خلاف رایگان بودنش امکانات بسیار قابل قبولی دارد که قابل مقایسه با نرم افزار Adobe Audition است. برای دانلود این برنامه می توانید به صفحه آن در sourceforge مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار