راه های عملی برای ساخت پادکست

 

 امروزه نمیتوان اهمیت اموزش ساخت پادکست ها را نادیده گرفت، به همین دلیل من هومان نمکی زاده امروز در رادیو سرو با مقاله ای تحت عنوان راه های عملی برای ساخت پادکست در خدمتتون هستم.

راه های عملی برای ساخت پادکست

استفاده از پادکست در دنیای خبرنگاری خبر تازه ای نیست  وخبرنگاران برای ارتباط با مخاطبان به شیوه ای مقرون به صرفه از پادکست  استقبال می کنند.

تیفانی کمپبل، سردبیر اجرایی بخش دیجیتال رادیودبلیو-بی-یو-آر( WBUR) بوستون، در نشست انجمن خبر آنلاین  در لس انجلس، در مورد استفاده از پادکست گفت: «این مهم است که به نقشی عمده ای که پادکست در مطرح کردن اسمتان دارد فکر کنید. موانع راه یافتن به آن بسیار اندک است…وارد شدن به فضای آن بسیار ارزان است، و از راه پادکست می توانید بسیار مطرح شوید.»

طی میزگردِ راهنمای تهیه پادکست برای مبتدیان، تیفانی کمپبل و مایکل اوکانل، که تهیه کننده پادکستی با نام همه نوع خبرنگاری است، همه مراحل ساختن یک پادکست را، از آغاز تا پایان، در پنج گام ساده برای شرکت کنندگان شرح دادند.

۱. ضبط کردن

تکنولوژی تهیه پادکست چندان دشوار نیست، اما برای شروع کار به چند چیز نیاز دارید: میکروفون، گوشی، ضبط صوت دیجیتال، یا لپ تاپی که قابلیت ضبط  فایل های ام. پی. تری( mp3 ) را داشته باشد.

اوکانل می گوید اگر صدا را مستقیماً روی موبایلتان ضبط می کنید، بهترین راه، استفاده از میکروفون است، تا هم سر و صدای اطرافتان ضبط نشود، و هم کیفیت صدا بهتر باشد. او برای کیفیت برتر، استفاده از گوشی را همراه میکروفون  توصیه می کند.

گفتگوی همزمان با چند نفر را با ضبط صوت دیجیتال ضبط کنید، اما اگر گفتگو را از راه دور انجام می دهید، سراغاسکایپ (Skype) یا گوگل هنگ اوتس (Google Hangouts) بروید.

راه دیگر آن است که از مصاحبه شوندگان بخواهید صدای خودشان را ضبط کنند و فایل صوتی را برای کسی که دست آخر همه فایل ها را تدوین می کند، بفرستند.

۲. تدوین

بعد از ضبط پادکست، باید فایل ام. پی. تری  (mp3) را برای تغییرات جزئی، وارد یک برنامه تدوین (ادیت) کنید.

اوکانل در این مورد می گوید: «تدوین صدا کاری ابتدایی است، اما بستگی به نوع پادکستی دارد که می خواهید تهیه کنید. اگر فقط مکالمه یا مصاحبه ای با یک نفر دارید، و کل گزارشتان همین است، شاید لازم باشد مقدمه، مؤخره، و موسیقی به آن اضافه کنید.»

برای کار تدوین، اوکانل به کسانی که توان خرید آن را دارند،  آدوبی آدیشن  (Adobe Audition) را پیشنهاد می کند. پیشنهاد دیگرش دانلود رایگان نرم افزاری به نام آدسیتی (Audacity) است (که ویدیوهای آموزشی استفاده از آن برای کار تدوین، در یوتیوب هست.)  پیشنهاد دیگر اوکانل، استفاده از نرم افزار گاراژ بند (Garage Band) است. فهرست نرم افزارهای تدوینگری را که اوکانل برای استفاده روی کامپیوتر و موبایل تهیه کرده، اینجا می توانید ببینید.

شما میتوانید برای آشنایی با مفهوم تدوین یا میکس و مسترینگ پست های زیر را مطالعه بفرمایید:

مراحل میکس و مسترینگ

۸نکته‌ی عمومی برای استفاده ی بهتر از نرم افزارهای میزبان

سه تکنیک کاربردی در میکس بکینگ وکال

۳. پُست کردن

وقتی پادکستتان کامل شد، باید جایی برای پست کردن آن پیدا کنید. برای این کار چندین گزینه دارید، بعضی رایگان و بعضی با اندکی هزینه قابل استفاده اند. پادکست خود اوکانل، همه نوع خبرنگاری، از بلابری (Blubrry) استفاده می کند.  آقای اوکانل می گوید استفاده از آن بسیار آسان است و با وردپرس

(Word Press) هم قابل انطباق است. بلابری هزینه اشتراک ماهانه دارد. اوکانل پیشنهاد می کند که از نوعی سیستم میزبانی وب استفاده کنید که همراه با تحلیل آماری ارائه می شود. از این راه، می شود میزان رشد مخاطب را هم فهمید.

نظر رادیو سرو: صحبت آقای اوکانل کاملا درست است ولی متاسفانه در ایران بهتره ما برای مخاطبین فارسی زبان، پادکست های خودمون رو ارائه بدیم به همین دلیل ما امروز میخوایم بستری رو معرفی کنیم که خود گروه رادیو سرو داره ازش استفاده میکنه و تحلیل و آمار هم ارائه میده.

وبسایت و اپلیکیشن شنوتو علاوه بر رایگان بودن، کمک های خوبیم بهتون میتونند بدند.

معرفی شنوتو برای پخش اثار صوتی

۴. تبلیغ پادکست

مثل هر شیوه دیگر خبرنگاری، تهیه محتوای مطلب، تازه اولین قدم است. اوکانل می گوید: «پست کردن پادکست کار ساده ای است. بخش اصلی کار، تبلیغ و جلب مخاطب برای آن است. باید از شبکه های اجتماعی، خبرنامه و شیوه های معمول دیگر انتشار مطلب، فراتر بروید. کشف شدن کارتان چالش عظیمی است. فایل های صوتی را نمی شود روی یوتیوب گذاشت  چون پیدا کردن فایل های صوتی روی اینترنت اصولاً دشوار است. به این دلیل است که جلب مخاطب برای پادکست، دشوارتر از انواع دیگر مطالب است.»

برای آن که پادکستتان به راحتی پیدا شود، اول باید مطمئن شوید که سایتی را برای میزبانی آن انتخاب کرده اید که آر.اس.اس. دارد، تا بتوانید پادکست را از آن راه،  روی آیتونز و استیچر

(Stitcher)پست کنید. (استیچر اپلیکیشنی است که فقط فایل های صوتی و رادیویی دارد.)

سعی کنید برای هر پادکست صفحه یا تَبِ جداگانه ای  روی تارنمایتان داشته باشید تا نشانی اینترنتی (یو.آر.الِ) پادکست به راحتی به قابل اشتراک باشد. نمونه های خوبی از این روش را در تارنمای همه نوع خبرنگاری  می توانید ببینید. حتما سعی کنید SEO سایتتان  را بالا ببرید و موقع نوشتن تیتر و متن در انتخاب واژه ها دقت کنید تا هنگام جستجو در گوگل (Google) احتمال بالا آمدن تارنما یا پادکستتان بیشتر شود.

از شبکه های اجتماعی، خبرنامه و شیوه های متعارف اینترنتی تنها برای لینک دادن به پادکستتان استفاده نکنید.

سعی کنید با شبکه های پادکست دیگر و تارنماهایی مثل رِدیت  (reddit) ارتباط برقرار کنید یا کارتان را برای انتشار به تارنماهایی که فهرست لینک پادکست های گوناگون را پست می کنند بفرستید.

۵. تکرار

حالا که موفق شده اید اولین پادکستتان را بسازید، کار را بار دیگر از نو آغاز کنید. سعی کنید روال منظمی را برای پست کردن پادکستتان در پیش بگیرید تا مخاطبانتان بدانند کِی منتظر برنامه بعدی باشند.

اوکانل می گوید: «یک فایل صوتی روی اینترنت، فقط یک فایل صوتی است. اگر می خواهید پادکست تهیه کنید، حتی یک پادکست محدود، باید این کار را با نوعی روال منظم انجام دهید. از این راه است که یک گروه مخاطب خواهید ساخت.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار