1 نکته مهم در ساخت پادکست

توجه به نکات ساخت پادکست ، میتواند باعث بهبود کیفیت پادکست های شما و درنتیجه افزایش بازدید و رنک برای وبسایت شما شود.امروز با من هومان نمکی زاده از گروه رادیو سرو همراه باشید.

شخصی که در حال گوش دادن به پادکست صوتی تولید و منتشر شده توسط شماست، برای محتوای پادکست هست که داره به اون گوش می کنه نه برای موسیقی. موسیقی فقط یک کمک کننده برای جذاب و بهتر کردن پادکست‌‌هاست و اگر در استفاده از اون در تولید پادکست ها زیاده روی کنین یا اینکه این کار رو به صورت اصولی انجام ندین نمی تونین پادکست های خوب و تاثیرگذاری تولید کنین، برای ویدئو کست هم به همین صورت هست.

نکات ساخت پادکست:

در ساخت پادکست ها از کدام اشتباه باید اجتناب کنید.

این مورد فقط برای پادکست ها حائز اهمیت نیست بلکه برای محصولات صوتی هم مهمه. چند سال پیش یک کتاب صوتی خرید کرده بودم و در سرتاسر اون کتاب صدای موسیقی همزمان با صدای گوینده وجود داشت، صدای گوینده اصلا مشخص نبود که داره چی میگه! نکته مهمی که وجود داره اینه که موسیقی باید متناسب باشه و بالانس صدای گوینده و آهنگ باید رعایت بشه.

اگر اون موسیقی رو به صورت تکی گوش می‌کردم موسیقی زیبایی بود اما وقتی که می‌خوام اصل مطلب رو گوش بدم نباید صدای موسیقی انقدر زیاد باشه که من اصلا صدای گوینده رو نشنوم.

یه زمانی هست که یک آهنگ مناسب به عنوان آهنگ پس‌زمینه قرار داده می‌شه و صدای آهنگ کمتر از صدای گوینده هست، اون اصلا مشکلی نداره اما من دارم درباره اون پادکست هایی صحبت می‌کنم که مثلا صدای موسیقی اونها ۸۰ درصده و صدای گوینده ۲۰ درصد هست!

مورد بعدی یکنواختی صدای موسیقی هست یعنی چه زمانی که گوینده در حال صحبته و چه در حال سکوت، صدای موزیک همچنان با همون اندازه در حال پخشه.

کدام موسیقی برای ساخت پادکست ها مناسب تر است.

نباید موزیکی با ریتم تند و مناسب باشگاه‌های بدن‌سازی و … رو برای پادکست‌ها استفاده کنین! (می‌تونین از اینها برای قسمت‌های اینترو و اوترو استفاده کنین اما برای سرتاسر پادکست و محصولات صوتی مناسب نیستن) موسیقی مناسب برای پادکست موسیقی ای هست که تمپو یا ضرب‌‌آهنگ اون با صدای گوینده همخوانی داشته باشه و یکی خیلی کندتر یا سریعتر از اون یکی نباشه، باید در بعضی از بخش‌ها صدای موسیقی هم کم و زیاد بشه (حتما همراه با فِید)

استفاده از موسیقی بد نیست و اتفاقا خیلی هم موثر و عالیه اما باید از اون به صورت اصولی استفاده بشه، به عنوان مثال برای همون اینترو و اوترو (مقدمه و خاتمه) هم نباید یکباره قطع و وصل بشه و باید فِید یا محو بشه یعنی کم کم زیاد یا کم بشه.

نکات پایانی

مطمئن باشین با رعایت این نکات ساده اما بسیار مهم می‌تونین پادکست های خیلی زیباتر و بهتری بسازین و مخاطبان با کیفیت‌تر و بیشتری جذب کنین و اگر کاربران می‌خواستن موسیقی دانلود کنن سراغ سایت شما نمی‌یومدن و می‌رفتن توی سایت‌های دانلود موزیک پس به جای اینکه بر روی این موارد تمرکز کنین سعی کنین بر روی کیفیت محتوایی که ارائه می‌کنین تمرکز کنین و بعدا از موسیقی هم برای جذاب‌، بهتر و تاثیر گذارتر کردن پادکست‌ های خودتون استفاده کنین البته اگر از یک موسیقی مناسب و در جای درست و به شیوه درست استفاده کنین.

منبع:شمسی دات کو

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوارابزار